آتشکده زرتشتیان (آدریان) تهران

هرچند یزد و کرمان مراکز سنتی زرتشتیان در ایران هستند اما در تهران مراکز عبادت زرتشتیان نیز وجود دارد. معبد و نیایشگاه آدریان یکی از این عبادت‌گاه‌هاست که بین خیابان جمهموری و انقلاب در مرکز شهر تهران واقع شده است. سنگ بنای آدريان تهران در روز اشتاد ايزد و يزدگردی، ۱۲۹۳ هجری خورشيدی برابر با ۱۳ اوت ۱۹۱۳ ميلادی، با حضور ارباب کيخسرو شاهرخ، رياست انجمن زرتشتيان تهران و تنی چند از مقامات مملکتی و عده زيادی از زرتشتيان بنا گذارده شد. بنای معبد آدریان، مربوط به دوره قاجار است و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سنگ بنای معبد آدریان در سال ۱۲۹۳ خورشیدی با حضور ارباب کیخسرو شاهرخ، ریاست محترم انجمن وقت زرتشتیان تهران پایه گذاری شد و ساخت آن در سال ۱۲۹۶ خورشیدی به پایان رسید. این بنا با کمک مالی پارسیان هندوستان (بهرام جی بیکاجی) و زرتشتیان ایرانی ساکن ایران و هند ساخته شد و آتش آن را با مراسمی خاص پس از ۲۵ روز از آتشکده یزد به تهران و آدریان آوردند.

مساحت کل زمین حدود ۱۳۰۰ مترمربع و بنای مرکزی ۲۰۶ متر مربع می‌باشد. روبروی بنا مانند آتشگاه یزد حوضی بیضی شکل به قطرهای ۸ و ۴ متر دیده می‌شود. ساختمانی با نمای سنگ سفید و کنگره ای در بالای دیوار و شش ستون که در جلوی در ورودی آن زیر طاقی قرار گرفته‌اند و سر ستون‌هایی سنگی که هر کدام چهار سر گاو دارند و گویی تمام وزن این ساختمان را به دوش می‌کشند.

در قسمت مرکزی بنای نیایشگاه اتاقی چهار گوش بنا شده که دیوارهای آن تا ارتفاع ۸۰سانتی متری بالا آمده‌اند و پس از دیوارها، شیشه‌های یکدست و ضخیم تا سقف ادامه دارد. در اتاق، یک ظرف مسی قرار دارد که که به آن آفرینگان (مجمر) می‌گویند، داخل آفرینگان (مجمر) کنده‌ای نیم سوخته و خاکستر بسیاری، از آتش به جای مانده و شعله‌ای باریک در میان ظرف، آتش را زنده نگه داشته‌است.

fc34f61d23b74be53ee07d469bd32064_XL

آدرس آتشکده زرتشتیان (آدریان) تهران

تهران -  بین خیابان جمهموری و انقلاب در مرکز شهر تهران

1 نظر برای "آتشکده زرتشتیان (آدریان) تهران" ارسال شده است.

پاسخ
اکبر شکیب

چگونه میشود از عبادتگاه بازدید کرد

پاسخ لینک نظر

تمامی حقوق این وب سایت برای تهران هفت محفوظ است.