شهر تجریش تهران

تجریش اسم شهری در کلان‌شهر تهران است که به عنوان یکی از محلّه‌ های شهر تهران هم به شمار می‌آید. تجریش مرکز شهرستان شمیرانات استان تهران است و در منطقهٔ ۱ شهر تهران واقع شده است. میدان تجریش که نقطه پایانی خیابان ولیعصر تهران است یکی از مکان‌ های تجاری و شلوغ تهران بشمار می رود. بازار قدیمی، تکیه بزرگ تجریش و امامزاده صالح از مناطق دیدنی محله تجریش‌اند.

خیابان‌ها و مکان های پیرامون

خیابان‌ ها و کوچه‌ هایی که به میدان تجریش می‌ پیوندند به ترتیب سارد عبارت‌اند از خیابان شهرداری، فناخسرو، جعفری، جلالوند، ملکی، ولی‌عصر، دربندی، ثقفی و کوگل. خیابان شهرداری بین میدان تجریش و میدان قدس قرار دارد و کوگل کوچه‌ای است که به امامزاده صالح ختم میشود. خیابان‌های: بوعلی، صاحبی، آشتیانی منفرد و حکمت از جمله خیابان‌ هایی هستند که دارای استاندارد خیابان سازی نیستند و نیز این خیابان‌ ها جزء نقاط قدیمی و فرسوده تجریش قرار دارند.

مکان های مهم اطراف میدان تجریش:

مسجد همت
امامزاده صالح
تکیه بالا (حسینیه بزرگ تجریش
بازار تجریش و حسینیه آن
اداره پست تجریش
اداره برق تجریش
بیمارستان شهدا
بنیاد شهید شمیرانات
سازمان تأمین اجتماعی
مرکز خرید قائم
مرکز خرید تندیس
مرکز خرید البرز
مرکز خرید میری
مرکز خرید بعثت

در شمال تجریش محله‌ های جعفرآباد و سعدآباد و در شمال غربی آن محله زعفرانیه قرار گرفته است.

تاریخچه

هزار سال قبل تجریش، طجرشت خوانده می شد. چنان که راوندی مورخ تاریخ در شرح فرمانروایی طغرل سلجوقی آورده است: «آنگاه سلطان از تبریز به سمت ری رفت تا زفاف به دار الملک باشد. اندک مایه رنج بر او مستولی شد، به قصران بیرونی، به در ری به دیه طجرشت ( تجریش ) از جهت خنکی هوا نزول فرمود، چه حرارت هوا بغایت بود ( به سال ۴۵۵ ق). جالب اینجاست که طغرل در همان تجریش وفات پیدا کرد و جنازه اش برای دفن به ری جابجا شد.

جغرافیا تجریش در دامنه رشته کوه البرز است و میدان تجریش در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای تجریش معتدل و متمایل به سرد است . حداکثر دمای آن در تابستان ها ۳۶ درجه و حداقل آن در زمستان ها ْ۲۰- درجه است . در شهر تجریش قنات های متعددی وجود داشته است و بعضی از انها هنوز هم آب دهی دارد. از جمله قنات امامزاده صالح (مظهر آن در صحن امامزاده )، قنات محمدیه، قنات مقصودبک در جنب رودخانه دربند، قنات سرپل تجریش و قنات کهریز که مظهر آن در تکیة پایین تجریش بوده است .

جمعیت

جمعیت شهر تجریش در ۱۳۳۵ خوشیدی ، ۲۶,۵۲۵ نفر و در سرشماری ۱۳۶۵ خوشیدی نزدیک به ۴۰,۰۰۰ نفر بود. در سرشماری ۱۳۷۵ شمسی، به دلیل متصل بودن تجریش به شهر تهران و قرارگرفتن در محدودة تهران بزرگ، جمعیت آن همراه با جمعیت تهران ذکر شد.

 

آدرس شهر تجریش تهران

تهران، تجریش

ارسال دیدگاه برای شهر تجریش تهران

تمامی حقوق این وب سایت برای تهران هفت محفوظ است.