شهر حسن اباد ری

شهر حسن اباد ری یکی از شهرهای استان تهران در ایران است. این شهر مرکز بخش فشاپویه شهرستان ری است. این شهر در ۵ کیلومتری فرودگاه بین‌ المللی امام خمینی قرار دارد و یکی از مهم‌ترین شهرک‌ های صنعتی کشور، شهرک صنعتی شمس‌ آباد در این منطقه واقع شده است.

فرایند پیدایش و شكل گیری شهر حسن اباد :

شهر حسن اباد تنها كانون شهری در دل حوزه شهری حسن اباد می باشد كه به صورت یك شهر خطی در حول محور تهران- قم شكل گرفته است ،‌ فرایند پیدایش ( شكل گیری ) و بسط شهر حسن اباد در مراحل گوناگون به شرح ذیل می باشد . منطقه مورد مطالعه داراي قدمت طولانی می باشد . شهرری و نقاط اطراف آن كه شهر حسن اباد از توابع آن بشمار امده است ،‌ شامل قدمت و تاریخچه طولانی می باشد كه بررسی تاریخی محدوده نیاز به تحقیقات ویژه تاریخی دارد .

جریان تحول و گسترش شهر حسن اباد :

موقعیت حوزه شهری حسن اباد در بخش شهرری و استقرار آن در کنار مسیر باستانی ابریشم و بر روی اراضی مستعد و حاصلخیز دشت تهران از جمله دلایل قدمت و سابقه یك هزار ساله ایجاد این شهر به شمار می آید . با ایجاد قلعه و كوچ عده ای از عشایر پس از دوره پادشاهی كریمخان زند و به دنبال آن تاسیس كاروانسرايی در این مکان و فعل و انفعالاتی كه در سایر روابط بین قلعه و كاروانسرا حادث گردید، یك مركز جمعیتی پدید آمد كه امروز به حسن اباد مرسوم است . این شهر كه به شکل شهر خطی حول محور تهران- قم كشیده شده است در حد فاصل قلعه و كاروانسرای مورد بحث شكل گرفته است . در راستای بررسی جریان تحولات گسترش و عمران محدود به بررسی و مطالعه گسترش ادواری شهر حسن اباد می پردازیم . مراحل رشد و گسترش شهر حسن اباد را می توان به سه مرحله تقسیم کرد :

مرحله اول :

قبل از سال ۱۳۴۰ ، شامل شكل گیری شهر حسن اباد در پیرامون قلعه بوده است . این مرحله كه از بدو اسکان جمعیت تا سال های ۱۳۴۰ را شامل می گردد . ساختار هسته قدیمی شهر كه در شمال قبرستان قدیمی شهر ( پارك و فضای سبز در شرایط موجود ) می باشد ، اکثرا در این عصر ایجاد شده و شكل گرفته است .

مرحله دوم :

از ۱۳۴۰ تا ۱۳۷۰ ، دراین مرحله كه پس از اصلاحات ارضی و به شکل ویژه پس ازاحداث سدكرج شروع می گردد ،‌ جمعیت كثیری از حوزه پیرامون شهر حسن اباد به این شهر مهاجرت كرده و شهر درحول محور قم- تهران به سمت شمال و شمال شرق گسترش پیدا می كند . بخش وسیعی از ساختمانها و واحدهای مسكونی شهر در شرایط موجود مربوط به این عصر می باشند .

مرحله سوم :

بعد از۱۳۷۰ و تشكیل شهرداری ، با تأسیس شهرداری ( در مورخ ۱/۵/۱۳۷۰) و تهیه طرح هادی شهر حسن اباد، شهر مرحله سوم گسترش خویش را تجربه كرده است. در این عصر با تاسیس شهرداری حسن اباد و تهیه طرح هادی با توجه به پيش بینی های شکل گرفته ، ‌به قصد رشد جمعیت و گسترش شهر در سالهای آتی ، بخش وسیعی از اراضی شرق و شمال شهر حسن اباد جهت ایجاد و گسترش دو شهرک و مجتمع مسكونی تفكیك و اماده سازی شده است .

درسال های اخیر با نقل مکان صنایع مزاحم به شهرک های صنعتی و ایجاد شهرک صنعتی شمس اباد (در ابتدای دهه ۷۰ ) ،‌ افزایش هزینه بالای زندگی درتهران و نرخ بالایی هزینه مسكن و مشكل ترافیك و …. تمایل برای زندگی درحواشی تهران بیشتر از گذشته ایجاد شده است ، به نحوی كه بر پایه اطلاعات و آمار جمعیتی می توان گفت ، شمار زیادی از سكنه تهران به حاشیه های شهر و شهرهای پیرامون هجوم برده اند . در چنین وضعیتی شهر حسن اباد به عنوان یكی از كانونهای عمده سكونتی در پهنه جنوبی تهران به عنوان حوزه شهری درطرح مجموعه شهری انتخاب شده است. موارد ذكرشده و انتخاب حوزه شهری حسن اباد به عنوان یكی ازحوزه های پشتیبانی مجموعه شهری تهران سبب افزایش بیش از حد نرخ رشد جمعیت و گسترش كالبدی در این شهر شده و خواهد شد .

 

آدرس شهر حسن اباد ری

تهران، شهر ری، حسن اباد

ارسال دیدگاه برای شهر حسن اباد ری

تمامی حقوق این وب سایت برای تهران هفت محفوظ است.