شهر رودهن تهران

شهر رودهن تهران در ۳۵ کیلومتری شمال شرق استان تهران و در دامنه های ارتفاعات و آبروفت های کوهپایه ای دیواره جنوبی البرز واقع شده است. ارتفاع متوسط این شهر از سطح دریا ۱۸۵۰ متر و گستردگی آن بیش از ۲۰۰ کیلومتر مربع است. این بخش میان طول جغرافیایی ۵۵ و ۵۱ و عرض جغرافیایی ۴۳ و ۳۵ قرار دارد. به عبارت دقیق تر، حاشیه شمالی آن را خط الراس کوه های شمال لواسان تا گردنه امامزاده هاشم تشکیل داده است و در جنوب ، ارتفاعات کوه قوچ، سوری قلعه و … این بخش را از منطقه مرکزی ایران مجزا می کنند و اب و هوای معتدل دارد.

این ناحیه که در حوزه شهرستان دماوند واقع است از دو شهر (رودهن) و (آبعلی) و دو دهستان( مهرآباد) و (آبعلی) و ۱۵ روستا و آبادی تشکیل شده و در مجموع بیش از ۳۰ هزار تن جمعیت دارد که در حدود ۲۵ هزار تن آن در حوزه شهری و بقیه در روستا ها ساکن هستند. بخش رودهن از شمال با شهرستان آمل در استان مازندران، از شرق با قسمت مرکزی دماوند، از غرب با قسمت مرکزی تهران( شهرهای بومهن و پردیس) و از جنوب با کو ها و کویر های ورامین و پاکدشت همسایه می باشد.

بیشتر مردم منطقه رودهن در حوزه های شهری کارمند و یا دارای شغل آزاد هستند و در بعضی از روستا ها نیز مردم از راه زراعت و دامداری امرار معاش می کنند. روستا های این ناحیه را می توان به روستا های( مهرآباد، جورد، گلاهک، چنارغرب، وسکاره، آردینه،عباس آباد،خورین،چشمه ها، تخته ها،هزاردشت،تیرک، تجرک بالا و تجرک پایین) اسم بردکه از این تعداد چهار روستا از جمله جورد، مهرآباد، وسکاره و گلاهک حاوی دهیاری و شورا و روستا های چنار غرب و آردینه فقط حاوی شورا می باشند. و بقیه روستاها به جهت ثابت نبودن جمعیت در فصل ها گوناگون بدون شورا و دهیاری هستند.

عالی ترین مقام سیاسی در سطح منطقه بخشدار می باشد که در رودهن تا کنون شش بخشدار کار کرده اند. از ویژگی ها و امکانات قسمت رودهن می توان به دو جاده بین المللی هراز( رودهن- آمل) و مسیر ترانزیتی فیروزکوه( رودهن- فیروزکوه – قائم شهر)اشاره کردکه هر دو این محورهای مواصلاتی از شهر رودهن شروع و استان تهران را به استان های سمنان و مازندارن وصل می نمایند. همچنین این از این دو مسیر مهم روزانه بیش از ۱۰۰ هزار خودرو در غالب مسافربری، باربری و شخصی گذر می کنند که در روزهای تعطیل به ۱۵۰ هزار خودرو نیز می رسد. از دیگر امکانات این ناحیه می توان به وجود یکی از بزرگ ترین دانشگاه های آزاد اسلامی با نزدیک به ۲۵ هزار دانشجو اشاره کرد که در دو بخش مرکزی و مجتمع در شهر رودهن بیش از ۲۶ سال است که فعالیت می کندو سالانه بیش از ۷ هزار دانشجو از این دانشگاه درجه(الف) خیلی بزرگ فارغ التحصیل می شوند.

این دانشگاه بزودی به جمع دانشگاه های جامع کشور می پیوندد. دانشگاه جامع – علمی کاربردی رودهن با ۲۰۰۰ دانشجو و دانشگاه پیام نور رودهن با ۵۰۰۰ دانشجو و دانشگاه پیام نور ابعلی با ۱۰۰۰ دانشجو در کنار دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن این محدوده را به عنوان قطب علمی استان تهران تبدیل کرده است و این مساله در کنار وجود دو مسیر هراز و فیروزکوه در پیشرفت اقتصادی بخش خیلی تاثیر گذار بوده و هست به طوری که رودهن پیشرفت زیادی نسبت به شهر های حومه داشته و دارد.

 

فرهنگ و آداب ورسوم بخش رودهن

ساکنان بومی رودهن در مقایسه با مناطق پیرامون خود فرهنگی خاص و بسیار متمایز دارند. مهاجرت یا تبعید احتمالی این قوم از آذربایجان (رضایه سابق- ارومیه فعلی) می تواند بیانگر این تمایز باشد. ساکنان بومی این منطقه ویژگیهای فرهنگی و اجتماعی خاص خود را تا حدودی حفظ نمودند گر چه طی دهه ی اخیر این ویژگی فرهنگی کم کم ضعیف شده است. با این حال با نگاه به همسایگان شهر رودهن متوجه می شویم بومیان رودهن از لحاظ فرهنگی و به ویژه زبان و و آداب ورسوم، وضیعت متمایزی دارند.

زبان مادری بومبان شهر رودهن آذری و شهر آبعلی گیلکی است. همچنین از نظر آداب و رسوم نیز به ویژه در مراسم جشن عروسی و سوگواری ها مانند عزاداری در ماه محرم، ویژگی های متمایزی با مردم اطراف خود دارند.

به عنوان مثال در مراسمات عروسی شهروندان رودهنی نیز همچنان از ساز و دهل قدیمی استفاده می کنند که در نوع خود جالب و زیباست و همچنان مورد استقبال قرار می گیرد.

بخش رودهن دارای لهجه و گویش های مختلفی است که همانطور که گفته شد گویش مردم رودهن آذری و آبعلی گیلکی است.

روستا های مهرآباد و گلاهک نیز به گویش ترکی یا همان آذری، روستا های وسکاره، جورد و وسکاره به گویش گیلکی و روستای چنارغرب به گویش لری صحبت می کنند.

 

آثار تاریخی و فرهنگی بخش رودهن

مهمترین آثار تاریخی و فرهنگی بخش رودهن عبارتند از : پل نمیر (قرن سوم) پل زنجیر یا فیروزکوه، بقعه مبارک امامزاده محمد تقی(ع) رودهن که از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می باشد، امامزاده حمزه(ع) مبارک آباد، امامزاده روح اله(ع) روستای جورد، امامزاده پیش(ع) روستای وسکاره، حمام و خانه تاریخی روستای جورد، ساختمان سابق هتل آبعلی،و… که هر یک گویای تاریخ این بخش میباشد.

 

روستا های جورد و وسکاره

طبیعت بکر و زیبای روستا های جورد، و وسکاره در شمال شهر رودهن که همچنان بافت بسیار قدیمی خود را حفظ نموده اند و از جاذبه های طبیعی خاص و جالبی برخوردارند و دهیاران واعضای شواری اسلامی روستا های وسکاره و جورد در تلاش هستند که این دو روستا را جزء آثار ملی ایران به ثبت برسانند.

دشت سیاه پالاس

این منطقه در شمال شهر رودهن قرار گرفته و جزء پارک ملی لارمی باشد و دارای طبیعت زیبا و دست نخورده ایی است. این دشت زیبا دارای گونه های گیاهی و جانوری مختلفی است که از جمله آن می توان به انواع گیاهان دارویی و سبزی کوهی و قارچ کوهی و حیواناتی از جمله خرس، گربه وحشی، پلنگ، گرگ، شغال، روباه،مار،قوچ کوهی، اسب و الاغ وحشی و انواع پرنده ازجمله عقاب و… نام برد.

این دشت که سراسر پراز گل های شقایق و زنبق وحشی و لاله سرخ می باشددر فصل بهار و تابستان چراگاه دام های عشایر مختلف استان تهران است که از مناطق ورامین، پاکدشت، دماوند، بومهن، رودهن و… برای چرای گوسفندان به این منطقه کوچ می کنند.

اکثر مردم استان تهران جهت استراحت و تفرج به این دشت رفته و از طبیعت دست نخورده آن به نحو احسن استفاده می کنند.

یکی دیگر از ویژگی های این دشت وجود چشمه سار ها و رودخانه های فراوان است. در این رودخانه ها یک نوع ماهی قزل آلا در حال زیست می باشدکه به ماهی قزل آلای خال قرمز رنگین کمان معروف است و از نوع بی نظیر و کمیاب ماهی در دنیا به شمار می رود که صید غیر قانونی آن مجازات های خاص خود را در پی دارد.

تنها راه دسترسی به دشت سیاه پالاس از داخل شهر رودهن و از بلوار شریعتی است.

پیست اسکی بین المللی آبعلی

پیست اسکی بین المللی آبعلی به عنوان اولین پیست اسکی ایران نام گرفته شده است که در شمالشرق بخش رودهن و در جاده هراز واقع شده است و هر ساله در فصل زمستان پذیرای هزاران مسافر و ورزشکار می باشد.

پارک مرکزی شهر رودهن

این پارک در مرکز شهر رودهن قرار گرفته که بسیاری از مسافران عبوری جهت استراحت در این پارک زیبا توقف می نمایند. این پارک تشکیل شده از آلاچیق جهت استراحت، فضای سبز، لوازم بازی جهت کوکان، لوازم ورزشی جهت بزرگسالان و چندین آبشار مصنوعی که بزرگترین پارک شهر رودهن محسوب می شود.

شهربازی و کمپ مسافرتی رودهن

این شهربازی یا به عبارتی پارک کوهستان در حال حاضر با چند وسیله بازی و سرگرمی در حال خدمات دهی به مردم می باشدو توسط شهرداری در حال تجهیز است. در کناراین شهر بازی کمپ مسافرتی جهت مواقع ضروری و استفاده مسافران عبوری در نظر گرفته شده و دارای امکاناتی ازجمله آلاچیق، سرویس بهداشتی و نماز خانه و پارکینگ می باشد.

کمپ محمد داغی (بام رودهن)

این کمپ در بلندترین نقطه شهر رودهن قرار گرفته و دارای امکاناتی از جمله آلاچیق، فضای سبز، فضای پیاد روی و ورزش،سرویس بهداشتی می باشدو قهوه خانه سنتی و رستوران آن نیز در حال بهسازی و تجهیز است. از این نقطه می توان تمامی شهر رودهن را از نمایی فوق العاده زیبا نظاره گر بود بطوری که شهر های پردیس و بومهن نیز دیده می شوند.

همچنین شهرداری رودهن در تلاش است که جهت ساماندهی به کمپ کردشگری بام رودهن اقدام به ایجاد واحداث بزرگترین رصد خانه استان تهران در این نقطه نمایید که در دست بررسی و مطالعه است. که بعد از راه اندازی رصد خانه این نقطه به کمپ گردشگری، علمی و آموزشی بام رودهن تبدیل می شود.

 

آدرس شهر رودهن تهران

تهران، رودهن

ارسال دیدگاه برای شهر رودهن تهران

تمامی حقوق این وب سایت برای تهران هفت محفوظ است.