شهر قرچک

شهر قرچک در جنوب استان تهران در شهرستان قرچک قرار دارد. قرچک در سال ۱۳۲۰، ۱۶۷ نفر جمعیت داشته قرچک به علت مهاجرپذیری فراوان، رشد خود را به شهر به‌سرعت پیموده‌است. قرچک در سال ۱۳۵۵ به شهر تبدیل شد علت گسترش اصلی آن در آن سال ها وجود کوره پزخانه‌های بسیاری بود که در این ناحیه وجود داشت و دارد و دلیل مهم شکل گیری قرچک کوره پزخانه‌های آن است بر روی یکی از دودکش های آن که غیر فعال است و در جنب کمربندی واقع شده به وسیله معمار آن که معلوم نیست چه کسی است با اجر و به شکل برجسته سال ۱۳۳۲ نقش بسته‌است. در سال هایی که تهران برای گسترش و ساخت وساز نیاز به مواد اولیه ساختمانی از جمله اجر فشاری داشت کارگران فصلی برای فعالیت در این کوره پزخانه‌ها از شهرستان های گوناگون به این شهر می امدند از آذربایجان، خراسان، کردستان، ایلام…. بعد از اغاز جنگ در افغانستان ومهاجرت افغان‌ها، افغان ها نیز به این کارگران اضافه شدند و بسیاری از این کارگران فصلی در این شهر ساکن شدند و این شهر شکل گرفت. با افزایش جمعیت ورشد مهاجرت این شهر هر روز بزرگ تر شد. بیش از ۹۸ درصد جمعیت این شهر مهاجرانی از شهرستان های گوناگون ایران میباشند آذری ها، لرها، کردها، خراسانی ها شمالی ها. از این رو این شهر را می‌توان ایرانی کوچک دانست. در دوره ۸ سال دفاع مقدس نیز محله‌هایی از این شهر میزبان شیعیان عراقی بودن که به ایران مهاجرت کرده‌ بودند.

خلاصه اهل هر شهری از ایران که با شید در قرچک حتماً همشهریانی خواهید داشت. قرچک به علت خاک مرغوب همیشه مورد توجه صنعت تولید اجر و سفال بوده و به علت حفاری‌های انجام شده به این قصد در شمال این شهر چاله های عظیمی وجود دارد. در قرچک مهاجران محله ویژه خود را دارند و علاوه بر زبان فارسی به گویش های و زبانهای قومی خویش سخن میگویند. مسجدها و حسینیه‌های بسیاری در این شهر وجود دارد که ذیل اسم مسجد اسم منطقه‌ای که مردم آن محله از انجا مهاجرت نموده‌اند، نوشته شده‌است و در سال های اخیر نیز میزبان جمعیت سر ریز تهران هم بوده است. پل معروفی در ناحیه باقرآباد این شهر نیز وجود دارد که به سبب به شهادت رسیدن افرادی که در قیام ۱۵خرداد ورامین و پیشوا شرکت داشته‌اند و روی این پل به شهادت رسیده اند به پل شهدای ۱۵ خرداد مشهور است. ساخت این پل قدیمی اجری به عصر پهلوی اول بر میگردد. در قرچک یک قنات از شمال تا جنوب این شهر وجود داشته که به قنات ولی اباد مشهور است و خیابان ولی اباد در جنب آن شکل گرفته که امروزه جز در کنار خط آهن و به دلیل ایجاد مساله نشانه ای از آن نیست. خط آهن سراسری (تهران، مشهد) جنوب این شهر را به صورت کلی طی میکند و مانع پیشروی این شهر به سمت جنوب شده است.

قرچک به دلیل نزدیکی به تهران، سرریز جمعیت پایتخت را به خود جذب میکند که علت اصلی آن ارزان‌تر بودن مسکن در قرچک نسبت به تهران است. تقریبآ یک سوم از جمعیت قرچک را سرریز جمعیتی تهران براورد می‌کنند. شهر قرچک از یک سو به وسیله یک اتوبان چهار بانده به شهر تهران و از سمت دیگر به شهرستان ورامین وصل میشود.

1122

آدرس شهر قرچک

تهران، قرچک

ارسال دیدگاه برای شهر قرچک

تمامی حقوق این وب سایت برای تهران هفت محفوظ است.