امامزاده سید جلیل تهران

امامزاده سید جلیل تهران در جنوب روستای فیلستان از توابع پاکدشت و در فاصله ۶ کیلو متری جاده تهران ـ مشهد واقع گردیده است. در ساختمان اولیه امامزاده با پلان هشت ضلعی و گنبدی خشتی، پلکانی و مخروطی شکل (ویژگی بقاع حاشیه کویر و ورامین) است که با ملات سیمان پوشیده شده و قدمت آن مربوط به دوره های صفویه و قاجاریه بوده و در زمانهای بعد قسمتهایی به آن ملحق گردیده است . در اطراف نمای خارجی بقعه نیز طاقنماهایی ساخته شده است. حرم امامزاده دارای ۶۰ متر مربع مساحت است و نماز خانه مجاور آن ۷۰ متر مربع وسعت دارد و نمای آن با گچ سفید کاری شده است. این اثر در تاریخ ۱ مهر ۱۳۸۲ با شماره ثبت در فهرست بناهای تاریخی ـ فرهنگی میراث فرهنگی استان تهران ثبت گردیده است.

زیارتنامه امامزاده سید جلیل تهران

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

32ed 34e 565765 5657

آدرس امامزاده سید جلیل تهران

تهران ـ شهرستان پاكدشت ـ بخش مرکزی ـ شهر پاكدشت ـ دهستان فیلستان ـ روستای فيلستان

ارسال دیدگاه برای امامزاده سید جلیل تهران

تمامی حقوق این وب سایت برای تهران هفت محفوظ است.