امامزاده عبدالله و عبيدالله تهران

امامزاده عبدالله و عبيدالله تهران در ۵۵۰ متری شمال مسجد جامع دماوند، محله ی درویش، جنب حسینیه ی محله ی درویش قرار دارد. درخت ۴۰۰ ساله، و مسجد جدید التأسیس، از علایم بیرونی این آستان به حساب می آید؛ عرصه ای ۷۰۰ متری و حیاتی قلوه سنگی و با ۸ پله به بالا و دو ورودی. نقشه ی سازه از بیرون مضرس ، با ۳۳ لبه، و در درون هشت وجهی است؛ و بر روی هر یك از اضلاع هشت گانه، یك فرورفتگی به نسبت عمیق تاقدار با عمقی نزدیک به ۲۵ سانتی متر ساخته شده است.عرض یا دهانه ی تاق نماها اندكی از عرض اضلاع كوچك تر بوده و هر یك از آن ها درون قاب مستطیل شكل كم عمقی محاط هستند. این تاق نماها كه از روی كف شروع شده اند، به شکل یكنواخت تقریبا در تمامی ارتفاع تا زير گنبد بسط یافته اند.

در این بخش و بر بالای تاق نماها، یك جفت قاب مستطیل شكل كم عرض و مقعر، در دو طبقه با شکل یك گیلویی ساده ی هشت وجهی، بدنه ی اصلی برج را خاتمه می دهد كه به عنوان پایه ای برای گنبد است. معمار این عمارت به خوبی از روش های رایج روزگار خودش آگاه بوده و به شکل بی نظیری قادر بوده است كه آن ها را با مقاصد خود وفق دهد.او نقش مكعب های گنبددار معمولی را با ساختمانی كه خارجش همانند برج های مقبره های مقبره ای باشد، تلفیق كرده است.بهترین شاهد آن، تزییناتی است كه با ترتیب كتیبه ی گیلویی یا انحنا های تزیینی درداخل برج به كار گرفته است. علاوه بر این ها، در بنای برج دماوند، نقش های ویژه ای دیده می گردد كه از آن جمله، وجود هشت نورگیر در بخش استوانه ای نمای خارجی برج است.

مقبره برجی امامزاده عبدالله و عبیدالله، درون محوطه ای كه حصار گلی قطوری آن را فرا گرفته، واقع شده است. از سمت شمال به خانه‌های مسكونی و از جنوب و شرق به كوچه محله و از غرب به یك میدان وسیعی كه یك چنار كهنسال دارد محدود می‌گردد. در این میدان وسیع در ماه محرم به عزاداری می‌پردازند. حیاط امامراده را چنارهای كهنسالی فراگرفته است. در گذشته نهر آبی از وسط حیاط می‌گذشت و فضای دل‌انگیز روحانی برای زائرین فراهم می‌آورد است. بنابه گفته متولی امامزاده، در گذشته رفت‌وآمد مردم از حیاط امامزاده بود. از دوره صفویه تا كنون، به علت احترام و تقدس كه برای امامزاده قایل بودند، گورستانی در جبهه جنوبی حیاط به وجود آورده‌اند. سنگ قبری عظیم از عصر صفویه پایین یكی از چنارها دیده می‌شود كه فقط تعدادی كلمه آن باقی مانده است: «هذا مرقدمرحوم … محمود …»

 

hb bb mkm i9u

آدرس امامزاده عبدالله و عبيدالله تهران

تهران ـ شهرستان دماوند ـ بخش مرکزی ـ شهر دماوند، 550 متري شمال مسجد جامع دماوند، محله ي درويش، جنب حسينيه ي محله ي درويش

ارسال دیدگاه برای امامزاده عبدالله و عبيدالله تهران

تمامی حقوق این وب سایت برای تهران هفت محفوظ است.