حبله رود تهران

حبله رود تهران به طول تقریبآ ۲۴۰ كیلومتر، از ارتفاع تقریبآ ۲۸۰۰ مترى دامنه كوه‌هاى سائو و شاه‌محمد قله و هما در شمال‌ شرقى فیروزكوه، از رشته کوه‌های البرز سرچشمه میگیرد و به نام رودخانه گورسفید با مسیر عمومى شمالى ـ جنوبى، از دامنه شمالى كوه مارآب عبور میکند پس از ان به جهت غرب تغییر مسیر داده و در ابتدا با رود ساواشى مخلوط می شود و فیروزكوه لقب می‌گیرد.

این رودخانه پس از الحاق به نمرود در حوالى دهستان حبلرود (هبلرود)، با اسم «حبله‌رود» خوانده شده و در ۴۶ كیلومترى جنوب‌ شرقى گرمسار (استان سمنان) به رودخانه گُلو می پیوندد. بخش علیاى حبله‌رود از سرچشمه تا مکان تلاقى آن با ساواشى، گورسفید نام دارد و نزدیک به ۳۶ كیلومتر است. حبله‌رود در دشت گرمسار (دشت خوار) به شاخه‌هاى متعددى تقسیم شده و در آبیارى زمین‌ها از آن استفاده میشود.

بقیه اب حبله‌رود پس از عبور از روستاى علی آباد باقرى به سوى جنوب ‌شرقى تغییر مسیر داده و در ۴۶ كیلومترى جنوب‌ شرقى گرمسار در ارتفاع ۷۴۵ مترى با الحاق به رودخانه گُلو (یا ایوانكى) كه یكى از شاخه‌هاى رود وَرَگى است و پس از تلاقى با چندین رودخانه وارد کناره كویر می شود و در ریگزارهاى شمال ‌غربى دریاچه نمک (كویر گرمسار) فرو می‌رود. آب رود حبله‌رود در اول مسیر شیرین و خوب است ولی با الحاق شاخه‌های بسیار و رد شدن از سازندهای شیمیایی گچ‌دار و نمک‌دار، اب رود شور و نامناسب میگردد.

123 56

آدرس حبله رود تهران

تهران،فیروزکوه

ارسال دیدگاه برای حبله رود تهران

تمامی حقوق این وب سایت برای تهران هفت محفوظ است.