مسجد حضرت سیدالشهداء (معزالدوله)

مسجد حضرت سیدالشهداء (معزالدوله) در خیابان امیر کبیر، خیابان ایران، خیابان احمد احمدی میباشد. بر طبق سنگ نوشته موجود در شبستان مدرسه تاریخ احداث عمارت مدرسه معزالدوله به سال ۱۳۱۷ می‌باشد و بر پایه کتیبه وقف دستخط محمد اسماعیل میرزا معزالدوله این بهرام میرزا معزالدوله بنا را وقف نموده و سازه آن به سعی و اهتمام حاجیه فرخ لقا خانم زوجه مرحوم معزالدوله پایان یافته است.

بنای تاریخی مسجد معزالدوله حاوی نمایی است آجری، در این ساختمان که درب مدخل آن در بخش شمالی سازه واقع شده است بعد از ورود به محوطه هشتی میرسیم. هشتی به محوطه اصلی مدخل که معمولا بعد از سر در قرار میگیرد اطلاق میشود. بعد از آن داخل صحن که‌‌ همان حیاط یا فضای باز اصلی سازه است میرسیم. در اطراف صحن محوطه مختلفی واقع شده است. در بخش شرقی آن پنج غرفه و یک صحن کوچک دیگر قرار گرفته است.

غرفه‌ها فضاهایی است که گرداگرد صحن یا فضای میانه قرار میگیرند و به آن مینگرند. در شمال غربی سازه سه مدرس قرار دارد. مدرس فضایی است که مکان برگزاری جلسات درس در مدرسه ها علمیه میباشد. در بخش جنوب غربی بنا ابتدا مهتابی که به محوطه بدون سقفی که بالا‌تر از سطح حیاط و یا در پشت بام قرار میگیرد و این فضا معمولا از سه جهت بسته و سمت چهارم به محوطه باز مشرف است و دیوارهای پیرامون آن نماسازی میشوند اطلاق میشود قرار دارد و بعد از آن به شبستان که محوطه ستون داری است که از تکرار چهار طاقی‌های مشابه بوجود می اید میرسیم.

sd

آدرس مسجد حضرت سیدالشهداء (معزالدوله)

تهران،خیابان امیر کبیر، خیابان ایران، خیابان احمد احمدی

ارسال دیدگاه برای مسجد حضرت سیدالشهداء (معزالدوله)

تمامی حقوق این وب سایت برای تهران هفت محفوظ است.