موزه ظروف سلطنتی سعدآباد تهران

موزه ظروف سلطنتی سعدآباد تهران در شرق مجموعۀ فرهنگی تاریخی سعدآباد قرار دارد. این بنا به دستور رضاشاه برای اشرف (خواهر دوقلوی شاه ) بین سالهای ۱۸ – ۱۳۱۵ ساخته شد. به دستور اشرف پهلوی از سال ۱۳۵۰ فضای داخلی و خارجی این بنا مورد بازسازی قرار گرفت و در محدوه ای به مساحت ۲۶۰۰ مترمربع با زیر بنای ۱۸۰۰ مترمربع در دو طبقه توسعه و تغییر یافت و طراحی داخلی آن با حضور طراحان و متخصصین خارجی، به سبک فرانسوی طراحی و نمای خارجی آن که از سنگ تیشه ای بود به سنگ مرمرسفیدتبدیل شد.

این بنا پس از انقلاب اسلامی ، در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۷۴به عنوان موزۀ ظروف تغییر کاربری داد و در اسفند همان سال آثار موزه جمع شد و ساختمان آن به نهاد ریاست جمهوری تحویل داده شد تا سال ۱۳۸۴ که این بنا مجدداً در اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفت . پس از انتقال اشیاء موزۀ صنایع دستی، در ۳۰ دی ۱۳۸۵ به ساختمان مذکور ، این بنا با نام موزۀ صنایع دستی کار خود را آغاز نمود.

از بهمن ماه ۱۳۸۸ با تصمیم مدیریت وقت مقرر گردید که این موزه به شرایط مقرر اولیه خود برگردد و به همین دلیل چيدماني از ظروف سلطنتي در بخشي از طبقه اول اين بنا صورت پذيرفت و از خرداد ماه ۱۳۸۹ با انتقال موزه صنايع دستي به ساختمان ديگري در داخل مجموعه سعدآباد ، اين موزه با نام موزه ظروف سلطنتي حيات دوباره خود را آغاز نموده .

در حال حاضر در این موزه بیش از ۵۰۰ قطعه ظروف و اشيائ تزتيني در ۵ سالن در دو طبقه به نمايش در آمده و در حال توسعه فضای نمایشگاهی و اشیاء به نمایش درآمده می باشد . اغلب این ظروف مربوط به کارخانجات معتبر دنیا نظیر لیموژ ، سور ، باواریا ، رزنتال و … می باشد. ظروف به نمایش درآمده به ۳ دسته ظروف قاجار ، پهلوي دوم و ظروف اهدايي مي باشند که در شرايط و مناسبتهاي مختلف خریداری و یا به پهلوی دوم و خانوده اش اهدا شده است.

73 741 79 78 771 761 75

آدرس موزه ظروف سلطنتی سعدآباد تهران

تهران، میدان تجریش، خیابان دربند، مجموعه کاخ موزه سعد آباد

تلفن های موزه ظروف سلطنتی سعدآباد تهران

021-22752079
021-27940219

موزه ظروف سلطنتی سعدآباد تهران در شبکه های اجتماعی

ارسال دیدگاه برای موزه ظروف سلطنتی سعدآباد تهران

تمامی حقوق این وب سایت برای تهران هفت محفوظ است.