نسیم شهر تهران

نسیم شهر تهران در جنوب غربی استان تهران از توابع شهرستان رباط كریم و در مركز ناحیه بوستان با وسعتی ۳۰۰۷ هكتار و مساحت طرح هادی ۷۰۹ هكتار در مجموعه شهرداری های استان تهران قرار دارد . متوسط بارش سالانه این شهر ۱۶۸ میلی متر و رطوبت نسبت در تابستان ها ۳۴ % و در زمستان ها ۶۲ % و متوسط درجه حرارت ۵/۱۶ می باشد . این شهر از شرق به شهرستان های اسلامشهر ، از غرب به منطقه شهری رباط كریم ، از شمال به شهرستان شهریار و از جنوب به مسیر ترانزیتی تهران – ساوه محدود است .

اثار و بقایای كشف شده از تمدن كهن ایران باستان با قدمت ۷۰۰۰ سال در شهرستان رباط كریم و مناطقی از ناحیه بوستان دربردارنده تپه باستاني كلمه ، وجه اباد و حصارك منصوری كشف شده و بقعه امامزاده حسن اسماعیل اباد و درخت كهن سال وجه اباد ، نشان از سابقه دیرین حيات و زندگی گذشتگان در این ناحیه می باشد. شایان ذكر است كاروانسراهای حاج كمال و کوشک سنگی در رباط كریم كه مرتبط به عصر های قاجاریه و سلجوقیان می باشد به همراه ده ها اثار قدیمی نشان از قدمت باستانی شهرستان رباط كریم دارد .

اسم قبلی نسیم شهر اكبرآباد شهیر بوده كه در مورخه ۱۳/۷/۷۴ با تصویب هیئت وزیران با کنیه مهاجر شهر و درجه ۵ به عنوان شهر مستقل اماده شد كه بدلیل نبود استقبال عمومی از اسم مهاجر شهر دوباره مساله طی مصوبه جلسه مورخه ۲/۸/۷۸ هیئت دولت و مقارن با سالروز ولادت حضرت ولي عصر ( عج ) به اسم نسیم شهر تغییر یافت و در مورد وجه تسميه نام گذاری اكبر اباد بیان می شود اسم یكی از ساكنین قدیمی و بومی است كه به اسم اكبر حداد مشهور است نام گذاری شده است .

نسیم شهر در قدیم شامل دو روستا به نام های اسماعیل اباد و وجه اباد بوده كه تقریباً از سی سال گذشته به دلیل نزدیكی به تهران بزرگ ، دارا بودن زمین های مرغوب و ارزان قیمت و تقاضای بسیار برای ایجاد مسكن از نقاط مهاجر پذیر بوده و به دلیل توسعه شهری برای تاسیس شهرداری واجد شرایط شناخته شد و در حال حاضر شهرداری نسیم شهر داراي در جه ۶ می باشد و در حوزه حریم دو دهداری بنام های اورین – همدانك و خیر اباد وجود دارد كه حدوداً در اواسط سال ۸۶ به وسیله دهیاری در قلمرو قانونی روستاها خدمات عرضه می گردد . آمار جمعیتی نسیم شهر و حومه در سال ۱۳۸۵ و بر پایه اطلاعات سازمان آمار و نفوس و مسكن ۷۰۴/۱۶۶ تن می باشد ، ولی با در نظر گرفتن میزان رشد نسبی جمعیت و بر پایه اعلام مركز آمار ایران جمعیت این شهر و حومه در سال ۱۳۸۶ برابر ۱۷۶۲۵۷ تن سكنی دارند .

موقعيت و وسعت :

رباط كریم بین ۳۵ درجه و ۲۸ دقیقه عرض شمالی و طول شرقی آن از نصف النهار كرینویچ بین ۵۰ درجه و ۲۵ دقیقه غربی تا ۵۱ درجه شرقی قرار گرفته است . این بخش با وسعتی نزدیک به ۲۵۵ كیلو متر در ارتفاع ۱۰۵۰ متری در جنوب غربی تهران واقع است و فاصله آن از تهران ۳۵ كیلو متر می باشد و در جنوب شهریار واقع است . حدود آن عبارت است از شمال به شهریار و از جنوب به زمین های فشا پویه و از شرق به زمینها و محدوده اسلامشهر و از غرب به زرند محدود می شود .رباط كریم سرزمینی است كه از جنبه ویژ گیهای جغرافیایی می توان آن را مخروط افكنه با جلگه آبرفتی پایكوهی دانست . در پای کوه های البرز چندین جلگه آبرفتی وجود دارد كه یكی از آن ها جلگه آبرفتی شهریار و رباط كریم شهریار و رباط كریم می باشد كه در روی مخروط افكنه كرج قرار گرفته است كه با شیبی از شمال به جنوب و از غرب به شرق توسعه یافته كه شیب عرض آن نسبت به شیب شمالی كمتر است .

پستی و بلندی ها :

در دامنه ارتفاعات جنوب كرج جائی كه تقسیمات شاخه اصلی البرز به دو شاخه فرعی جنوبی و شمالی تقسیم می شود دره رود كرج كه جهت شمالی جنوبی دارد حفر شده است از پای كوه كندوان مقابل دره رود چالوس این دره عمیق با دریافت شاخه های متعددی آغاز وسرانجام در جنوب به جلگه های آبرفتی پایكوه ختم می گردد در قسمت های میان رشته های جنوبی دره بزرگ گردان رود با جهتي شمالی جنوبی حفر شده است كه این رود شور كه جهتي شرقی دارد در جریان می باشد . دومین عارضه اشکار و طبیعی جلگه های آبرفتی پایكوه و در نهایت اغاز كویر در ناحیه جنوبی این بخش می باشد كه به سمت ساوه و قم بسط پیدا می كند .

در دوران قدیم در مکان فعلی فلات ایران تحولات زمين شناسی و کوه زایی در ایران انجام گرفته است در دوره دوم زمين شناسی کل فلات ایران در زير آب های عظیم چاله ناودیس بزرگ یعنی دریای تتیس قرار داشته است . حركات عظیم کوه زایی در رسوبات این دریای عظیم از اواخر دوره دوم اغاز شده است و در دوره سوم کوه های البرز كه در شمال شهریار قرار دارد به وجود امده است . در طی دوره چهارم كه هم اینک ادامه دارد ان می باشد این کوه ها در اثر عوامل گوناگون فرسایش نظیر باد ، اب و غیره و …. فرسوده شده و به شکل فعلی درآمده است .

مطالعه بارش منطقه :

در اين قسمت بارش منطقه را بررسي مي كنيم همانطوريكه قبلاً ذكر شد آمار مربوط را در اختيار نداشته ايم و ميزان بارندگی سالانه منطثه نسيم شهر را از طريق آمار ايستگاه معرفي شده برآورده كرده ايم كه نزديك به واقعيت است .

نوسان بارندگی :

نوسان بارش سالانه حوضه مورد مطالعه در نمودار شماره ۲ و جدول ۳ به خوبي نشان داده شده است بارشهاي ساليانه ضمن نوسان زياد يك سيكل تقريباً منظمي را دارا مي باشند و در طي سالهاي بررسي شده ( ۸۰-۵۰ ) سال بارش كمتر از ميانگين بارش سالانه را داشته است .

رابطه بين بارش و دمای حوضه :

دماو بارش دو پديده مهم و اساسي در اقليم مي باشد كه در ارتباط تنگاتنگ با يكديگر هستند دما و بارش با هم رابطه معكوس دارند . ما در نمودار شماره ۳ اين رابطه عكس را مي بينيم در ماههايي كه كاهش دما و بارندگي افزايش يافته است .

بادها :

در شهريار و رباط كريم بادهاي مختلفي مي وزد كه آب و هواي اين دو منطقه را كاملاً تحت تاثير قرار مي دهد . اين بادها مخصوصاً در تابستان و پاييز مي وزند .

باد شمالی و غربی :

كه بر خلاف باد شهريار است و معولاً پس از توقف وزش باد شمال غرب شروع و سرعت آن نسبت به باد شهريار خيلي كمتر بوده و در موقع وزيدن درجه حرارت را بالا مي برد از اين باد در خرمنها استفاده ميگردد اين باد خوشو نام دارد و بيشتر در تابستان و مواردي در بهار مي وزد موقعي كه اين باد مي وزد مدت آن معمولاً از ۳ تا ۷ روز طول مي كشد سرعت اين باد در حدود ۳ نات بوده و باعث آلودگي هم مي شود .

644

آدرس نسیم شهر تهران

تهران، رباط كریم، نسیم شهر

ارسال دیدگاه برای نسیم شهر تهران

تمامی حقوق این وب سایت برای تهران هفت محفوظ است.