نصیر شهر رباط کریم

نصیر شهر رباط کریم، شهری است در استان تهران ایران. این شهر در منطقه مرکزی از توابع شهرستان رباط کریم قرار دارد. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۳٫۸۰۲ تن بوده است . در دی‌ماه ۱۳۹۱ به موجب ابلاغیه دولت اسم شهر نصیرآباد به نصیرشهر تغییر یافت. این بخش از هزاران سال قبل از مراکز تمدن و حیات بوده و اثار بسیار قدیمی که در سال ۶۹ و اواخر ۷۳ در اطراف رباط کریم از شش هزار سال قبل تا دوره قاجاریه بدست امده مبین این ادعاست.

مضافاٌ این که در حوالی بازارک مشهور به چاله بازارک که کارشناسان بر این باورند که روستا یا شهری در زیر خاک مدفون شده‌است . رباط کریم به سبب واقع شدن بر سر راه «جاده ابریشم» و راه زیارتی «خراسان به بغداد» از قدیم دارای اهمیت و توجه بوده‌ و از این روست که قدیمی ترین و بی نظیرترین کاروانسراهای ایران مثل کاروان سنگی در این محدوده ساخته می شود و به مرور با متروکه شدن آن مردانی که از این راه رفت و آمد میکردند به فکر ساختن کاروانسرایی بنام فتحعلی شاهی افتادند.

پس از از این که اقا محمدخان قاجار تهران را به پایتختی انتخاب نمود و تهران مرکز دوائر حکومتی شد ناگزیر از مناطق گوناگون کشور مراجعات مردم برای رفع نیازها و مشکلات اداری و غیره که قبل از آن به اصفهان و قزوین بود بیشتر به تهران متوجه شد بدین سبب مردم مناطق جنوبی کشور از جمله شیراز،اصفهان،قم، ساوه و غیره باید از رباط کریم که در راه مسیر ساوه به تهران تردد نمایند و کاروانیان، قافله‌های بازرگانی و دسته‌های نظامی از این مکان گذر می‌نمودند .

محدوده قدیم رباط کریم بیش از ۳ الی ۴ هکتار نبوده و خانه های روستایی در پیرامون کاروانسراها جای داشته اند و بعد از این که رباط کریم تا حدودی گسترش پیدا کرد حاوی چهار دروازه گردید که به ترتیب به شمال، جنوب، شرق و غرب منتهی میشد به طوری که اثار دروازه غربی آن نزدیک امامزاده محمدتقی تا چندی قبل به چشم میخورد، بعدها با بسط شهر رباط کریم و ایجاد باغ های میوه کنترل دروازه‌ها از میان رفت و خیابان ها و کوچه های بسیاری ایجاد شد.

قبل از ایجاد محور تهران – ساوه و جاده‌های آسفالت و شوسه و راه آهن تهران – جنوب، مسیر کاروانرو از درون رباط کریم عبور و به تهران، ری، خراسان و قزوین منتهی میشد که باقیمانده پل سنگی باستانی بر روی رود کرج در غرب شهر رباط کریم در محله بازارک را می‌توان مشاهده کرد . در سطح محدوده رباط کریم برای بیشتر روستاها و قلعه‌ها حصارهای مستحکمی وجود داشته که دارای دیوارهای رفیع و برج بودند و اثار بعضی از آن ها در سطح دهستان های امامزاده ابوطالب (آدران)، اسماعیل اباد و منجیل اباد مانند قلعه های آدران اورین، اسماعیل اباد، میمون اباد، وجه اباد، حصارمهتر، انجم اباد و بازارک همچنان به چشم می‌خورد. این بناها به لحاظ استحکام و سبک ساخت اماکن مطمئن و امنی برای زندگی جمعی و روستاییان به حساب می امده وساخت بیشتر قلعه های مورد اشاره به دوره حکام قاجاریه باز می‌گردند .

0

آدرس نصیر شهر رباط کریم

تهران، رباط کریم، نصیرشهر

ارسال دیدگاه برای نصیر شهر رباط کریم

تمامی حقوق این وب سایت برای تهران هفت محفوظ است.