پارک آموزش ترافیک تهران

پارك آموزش ترافيك تهران كه در محله پونك تهران واقع شده، مينياتوري از تسهيلات و تجهيزات پارك‌هاي آموزش ترافيك و ايمني در سطح جهان است.

پارك آموزش ترافيك تهران كه در محله پونك تهران واقع شده، مينياتوري از تسهيلات و تجهيزات پارك‌هاي آموزش ترافيك و ايمني در سطح جهان است. اين پارك به‌صورت رايگان در اختيار مدارس مقطع ابتدايي با هدف آموزش رفتار ترافيك براي كودكان و نوجوانان طراحي و مورد بهره‌برداري قرار گرفته است. پارك آموزش ترافیک تهران توسط سازمان حمل‌ و نقل و ترافيك تهران و از محل بودجه اين سازمان، در زميني به مساحت ۳٫۵ هكتار در شمال غربي ميدان پونك تهران و با تاسيساتي شامل معابر، آمفي تئاتر، توقفگاه، جايگاه انرژي، بوفه و ساختمان اداري و آموزشي اجرا شده است كه يكي از بزرگ‌ترين و مجهزترين پارك‌هاي آموزش ترافيك در ايران است.

آموزش حضوري موقعيتي است كه در آن، آموزش‌دهنده و مخاطب رودررو قرار مي‌گيرند و هر دو امكان تجديدنظر و استفاده از روش‌هاي تازه و به روز بودن را مي‌يابند. تا جايي كه گاه مخاطب روش‌هاي آموزشي آموزش‌دهنده را تغيير يا اصلاح مي‌كند. با اين حال آموزش مستقيم، نيروي انساني و امكانات وسيع و زيادي را مي‌طلبد. پارك ترافيك تهران با هدف آموزش حضوري مستقيم و با درآميختن آموزش نظري و عملي، در چهار محور «عابرپياده»، «دوچرخه»، «خودرو» و «علائم» تشكيل شده است. كودك در شرايط واقعي آموزش، مدام در معرض تهديد است. پارك ترافيك كه در اصل تجسم واقعيت است، در كنار آموزش، بر بعد تفريح و سرگرمي نيز تمركز كرده است. به عبارتي، اگر با دانش‌آموز در خارج از چهارچوب مدرسه به‌صورت آموزش كلاسيك مدرسه‌اش رفتار شود، از يادگيري كناره مي‌گيرد. از اين نظر آموزش در اين پارك سعي شده دانش‌آموز احساس ناخوشايند مخاطب واقع شدن را نداشته و در محيط، احساس آزادي و نشاط كند. در این پارک فعالیت های متنوعی جهت آموزش کودکان انجام می شود.

گام اول: ايست

کودکان از روي پل هوايي و زير گذر رد مي‌شوند و ياد مي‌گيرند پشت چراغ قرمز توقف كنند. در اين قسمت از آموزش رنگ، حرف اول و آخر را مي‌زند. همه مفاهيم اوليه ترافيكي با زبان موزيك و ترانه به بچه‌ها آموزش داده مي‌شود و آنها مختارند هر چندبار كه دوست داشتند از خيابان‌ها عبور كنند.

گام دوم: حركت

این مرحله يك مدل از خيابان‌هاي پرتردد شهر می باشد. بچه‌ها قبل از اينكه در مدرسه آموزش ترافيك ببينند اينجا ياد مي‌گيرند كه به جاي پريدن يكباره وسط خيابان و رد شدن از روي گاردريل‌ها، تا خط‌كشي عابر پياده راه بروند و حتما به چراغ راهنمايي و رانندگي احترام بگذارند. كلاس دومي‌ها و سومي‌ها اجازه دارند با مربي سوار ماشين‌هاي شارژي بشوند و خيابان‌هاي بدون پيچ شهرك ترافيكي را طي كنند.
در اين پارك، ترافيك براي كودكان مسئله تاريك و ناراحت‌كننده‌اي نيست، بلكه كودك مي‌آموزد در فضاي ترافيك چطور ايمن باشد.

ساعت کاری پارک

پارك ترافيك تهران به غير از روزهاي پنج‌شنبه و جمعه در تمام روزهاي هفته و در ۲ شيفت روزانه، فعاليت مي‌كند. يكي از دلايل تشكيل چنين پروژه آموزشي، بالا بودن تاثيرپذيري و نهادينگي دوره كودكي در يادگيري می باشد. سازمان ترافيك با تحقيقات وسيعي كه انجام داده بهترين زمان براي دريافت مسائل مربوط به ترافيك را در مقاطع سوم، چهارم و پنجم دبستان دانسته است. پارك آموزش ترافيك پونك، براي تحت پوشش قرار دادن منطقه۵ تهران، تجهيز و برنامه‌ريزي شده بود. با وجود اين به‌دليل بالا بودن ميزان استقبال مدارس مناطق مختلف شهر و امكانات محدود اين پارك براي آموزش، بچه‌هاي كمي مي‌توانند از امكانات عملي مناسب بهره‌مند شوند. تابستان‌ها ساعت كار پارك تا ۷ افزايش پيدا مي‌كند و خانواده‌ها هم مي‌توانند در كنار بچه‌هاي‌شان از آموزش‌هاي پارك ترافيك بهره‌مند شوند.

4397_867 tt-1 tt-2 tt-3 tt-4

آدرس پارک آموزش ترافیک تهران

تهران، خیابان پونک، تقاطع بلوار سردار جنگل و میرزا بابائی

ارسال دیدگاه برای پارک آموزش ترافیک تهران

تمامی حقوق این وب سایت برای تهران هفت محفوظ است.