یخچال ترشنبه تهران

یخچال ترشنبه تهران مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان اسلامشهر، بخش چهار دانگه، روستای ترشنبه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۸۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این یخچال در جاده احمد اباد اسلامشهر و در مرز ان بین منطقه ۱۸ تهران و اسلامشهر است در واقع جزو تهران محسوب میشود .تا بحال روی این اثر تاریخی سرمایه گذاری توریستی نشده ولی میشود با کمی اطلاع رسانی این اثر را بین مردم جا انداخته و درامد زایی داشته باشیم .

مناطق کویری و حاشیه کویر به دلیل شرایط خاص جغرافیایی همواره دچار کمبود آب و گرمای شدید هوا بوده اند لذا افراد نیکوکار اقدام به ساخت یخچال می نموده اند . در مجاورت روستای ترشنبه این یخچال متعلق به دوره قاجاریه می باشد .

روستای «ترشنبه» قدمت دیرینه دارد و قدیمی‌های آن می‌گویند که تا ۱۸۰سال پیش شخصی به نام «حسام الشکر مالک» صاحب تمام این محدوده بوده است و با فوت وی این زمین‌ها به فرزندانش به ارث رسیدو آنها هم بخشی از زمین‌ها را وقف کردند. به همین دلیل هم بیشتر زمین‌های این روستا وقفی است.
«ترشنبه» در دل خود آثار تاریخی مختلفی را جای داده و البته بسیاری از این آثار مانند قلعه و برج‌های «باروت» با گذشت زمان از بین رفته اند اما یخچال قدیمی این روستا که از آن می‌توان به عنوان بزرگترین یخچال قدیمی تهران نام برد با کمک میراث فرهنگی بازسازی شده و هنوز پابرجاست.
این یخچال باقی مانده ای از بناهای دوران قاجاریه است و چون در آن زمان مالک این یخچال قدیمی زمین‌های کشاورزی زیادی داشت، تصمیم گرفت برای نگهداری محصولاتش این یخچال بزرگ را بسازد.
در آن دوران از این مکان برای نگهداری محصولات استفاده می‌شده و یخ هایش هم در خارج از روستا بفروش می‌رسیده است. قدیمی‌ها می‌گویند که استخر کوچکی در این یخچال وجود داشته که آب از راه باریکی وارد آن و تبدیل به یخ می‌شده است. آب یخچال ترشنبه از قنات تامین می‌شد. ولی این قنات به دلیل کاهش بارندگی، بعد از گذشت سالیان طولانی خشک شد و به این ترتیب بیش از ۷۵سال است که دیگر از این یخچال یخی بیرون نیامده است.
طبق اسناد سازمان میراث فرهنگی و گردشگی استان تهران، در «علی آباد» و «رباط کریم» هم یخچال هایی وجود داشته اما یخچال قدیمی روستای ترشنبه بزرگترین و محکمترین یخچال استان تهران معرفی شده است.
مساحت کل این یخچال ۴۶۰ متر مربع و زیر بنای آن ۲۰۰ متر اعلام شده است. می‌گویند زمین این یخچال به خاندان «حاج محمدی» تعلق داشته و حدود ۵ سال پیش که نیمی از مخروط آن از بین رفت مسئولان شورای اسلامی روستا درصدد برآمدند تا این گنجینه تاریخی را حفظ و برای ثبت آن به عنوان آثار تاریخی تلاش کنند. به همین دلیل با «منوچهر حاج محمدی» مالک آن صحبت کرده و وی هم آن را به اهالی روستا اهدا کرد. بعد از واگذاری، کار بازسازی بنای تاریخی آغاز شد اما کار به همین جا ختم نشد و مسئولان شورای اسلامی به دنبال آن هستند تا این مکان را به یک محیط گردشگری تبدیل کنند.
فضای داخلی این یخچال را که بیش از ۴۰ متر عمق داشت با ورودی اش همسطح و چراغ‌های روشنایی در آن نصب کرده اند.
مقدار یخ‌های ذخیره شده در یخچال ترشنبه خیلی بیشتر از نیاز ساکنان این روستا بوده ولی این موضوع فرصتی برای کسب و کار شده بود و برخی از اهالی یخ‌ها را به وسیله گاری به چهارراه قهوه خانه و چهارراه یافت آباد منتقل می‌کردند و به فروش می‌رساندند. یخ‌ها به کیلو و برخی اوقات هم به قالب و گاهی هم با واحد دیگری به نان «قپان» فروخته می‌شد.

tarshanbe-1 tarshanbe-2 tarshanbe-3

آدرس یخچال ترشنبه تهران

تهران - اسلام شهر، بخش چهار دانگه، روستای ترشنبه

ارسال دیدگاه برای یخچال ترشنبه تهران

تمامی حقوق این وب سایت برای تهران هفت محفوظ است.